top of page
  • תמונת הסופר/תגליה גוטמן

מסעותיי בעקבות הגֶנִים

אז מי אני בכלל

הכול התחיל כשבפברואר האחרון קיבלתי מהבנים שלי מתנה לא שגרתית ליומולדת 74: 23andMe. ממבט ראשון המתנה נראתה כמו ערכה לבדיקת הריון, ממבט שני כמו ערכה לבדיקת אנטיגן, ובהמשך התברר שמדובר בערכה לריצוף ה-DNA שלי, לא פחות. הערכה, שהגיעה מארצות הברית, כללה חוברת קטנה עם ים של הוראות. אבל בשונה מערכה לבדיקת הריון לא צריך לתת שתן, שלא כמו בבדיקת PCR לא מחטטים לך עם מטוש בגרון ובאף, ושלא כמו בבדיקת אנטיגן אתה לא מחטט לעצמך באף עם מטוש.

פה מדובר בבדיקת רוק: ממלאים את המבחנה ברוק עד הקו, סוגרים אותה הרמטית במכסה עם נוזל משמר, שהוא חלק מהערכה, ועוקבים אחר ההוראות. נשמע פשוט? מתן הדגימה פשוט למדי, אבל קודם לכל נדרשתי לחתום (דיגיטלית) על שורה של אישורים שאין לי התנגדות שתוצאות הבדיקה ופרטים שונים עלי יישמרו במאגר הנתונים של חברת 23andMe. לקח לי כמעט חצי יום למלא (בהתנדבות) שאלונים שונים עם שאלות משונות כמו האם אני אוהבת כוסברה או סולדת ממנה, ועד האם אני טיפוס מוחצן או מופנם... כבר מזמן לא צחקתי ככה.


זה אני וה-DNA שלי

החברה 23andMe שייכת לענקית התרופות, החיסונים ומוצרי הבריאות האמריקאית GlaxoSmithKline, המעסיקה כיום למעלה מ-700 עובדי מעבדה, חוקרים וגנטיקאים. אם תגידו שההחלטה של ענקית מוצרי הבריאות לרכוש את 23andMe הייתה הברקה מסחרית - לא תהיו רחוקים מן האמת. מה רע בכך שפרטים על הנטייה הגנטית שלך לפתח סכרת או יתר לחץ דם למשל, יישמרו במסד הנתונים של חברת תרופות? כבר כיום תרופות מותאמות אישית הן אחד הלהיטים הגדולים של עולם הרפואה.

אלא מה? מכיוון שהבנים שלי מכירים את אימא שלהם ולא מאתמול - מתוך כמה מסלולים מוצעים הם בחרו עבורי את המסלול שלא עוקב אחר ענייני בריאות וכיוצא באלו עיסוקי קשישים - אלא במסלול גנטי המתמקד בנושאים כמו מוצא, אזור גיאוגרפי, אילן יוחסין, תכונות וסגולות שונות. בקיצור, מנין באתי ומי אני. מי יודע? אולי אגלה איזה היבט ייחודי על הגנטיקה שלי ועל מוצאי המשפחתי?

מה שנותר עכשיו היה לרוץ לדואר ולשלוח את הערכה החתומה ל-23andMe, שם יבדקו את דגימת הרוק שלי ויפענחו אותה. אולי יגלו שאני צאצאית של ג'ינגיס חאן, או שמא המקורות שלי אי שם בשבט מונגולי בסיביר? או גרוע מכך, יאששו את העובדה שאני פולניה עם תעודות?


עולם של תגליות מצפה לי

מדי פעם קיבלתי במייל עדכונים על ההתקדמות בבדיקות. לקראת סוף אפריל התבשרתי שתוצאות ה-DNA הגולמיות שלי נבדקות במעבדה והן כעת בתהליך פענוח: "אנחנו בוחנים את המידע הגנטי שלך, והמדענים שלנו נעזרים במחשבים חזקים במיוחד ובתוכנה מתוחכמת המנתחת וריאציות במיקומים ספציפיים בגנום שלך. מידע גנטי יכול לספר לך על אבותיך, על המקורות שלך ועל קרבתך המשוערת לקבוצות אתניות ברחבי הגלובוס. בקרוב תוכלי לגלות מה הגנטיקה שלך אומרת על מוצאך ועל תכונות שונות שלך. עולם של תגליות מצפה לך".

חודש ומשהו אחר כך קיבלתי באימייל דו"ח מפורט עם תוצאות מתוצאות שונות על הרכב המוצא שלי. בלב הדו"ח נמצא תיאור של כמה קבוצות אתניות שאני כנראה משתייכת אליהן.


Surprise surprise

על פי בדיקת ה-DNA שלי, אני ב-99.6 אחוז יהודייה ממוצא אשכנזי. נו טוב, לא ממש מפתיע בהתייחס לעובדה שנולדתי בפולין ושהורי, סביי, סבתותיי, דודיי ודודותיי נולדו למשפחות יהודיות. לדיווח צורף גם מידע על הגנטיקה של יהדות אשכנז, על ההתחלה המשוערת של ההתיישבות היהודית באירופה, על מנהגים ומאכלי חגים כמו Teiglach ( בצקניות מטוגנות בדבש ומנוקדות באגוזי לוז שיהודי אשכנז נהגו להכין לראש השנה), ועד מתכונים לסופגניות ואוזני המן והסבר על מוזיקת כליזמרים.


איך הם יודעים

אתם בטח שואלים את עצמכם כיצד הם יודעים לקבוע את ההשתייכות של מאן דהוא לקבוצה גנטית כזאת או אחרת. לפי פרסומי החברה, הם מזהים קבוצות של אנשים בעלי מוצא ידוע ומשותף, בהתבסס על ה-DNA שלהם. "קבוצות אלו מהוות תבניות ייחוס המייצגות קבוצות אתניות ואתנו-לשוניות ספציפיות. עם למעלה מ-400,000 דוגמאות DNA במאגר שלנו, אנחנו מסוגלים לזהות למעלה מ-2,000 אזורים וקבוצות גנטיות שונות ברחבי העולם. ואז, כדי להתאים אותך לקבוצה גנטית ספציפית, אנחנו מחפשים פיסות DNA זהות שיש לך במשותף עם תבניות הייחוס.


אני? ניאנדרטלית?

אבל למה להסתפק בכמה מאות שנים אחורה, כשעל פי הגנום שלי אני בכלל ניאנדרטלית. נו טוב, לא לגמרי, אבל על פי הדו"ח, כשני אחוז מה-DNA שלי הם ממקור ניאנדרטלי.

You inherited a small amount of DNA from your Neanderthal ancestors. Out of the 7,462 variants we tested, we found 215variants in your DNA that trace back to the Neanderthals. Altogether, your Neanderthal ancestry accounts for less than two percent of your DNA.

אמנם לא המון, אבל את בעלי זה ממש לא הפתיע...

אותי הממצא הזה דווקא שימח ואישש את מה שאני כבר יודעת, למשל שאין לי נטייה לפחד גבהים:

You have three variants associated with being less likely to have a fear of heights.

עוד תכונה המיוחסת לעברי הניאנדרטלי היא, שאני טובה יותר בריצות למרחקים קצרים מאשר לארוכים. ואכן, בצעירותי הצטיינתי בריצות קצרות, פחות בארוכות:

You have three variants associated with being a better sprinter than distance runner.

עוד וריאנט משעשע הקשור איכשהו לעברי הניאנדרטלי הוא שאני מעדיפה שוקולד מריר על שוקולד חלב – מה שנכון.

You have one variant associated with being more likely to prefer dark chocolate over milk chocolate.


עם נבוט ביד?

נמצא גם שיש לי חוש כיוון טוב, מה שלצערי ממש, אבל ממש לא נכון! ועל זה בעלי תמיד אומר, "כשאת יוצאת מהמעלית פני בכיוון ההפוך למה שנראה לך נכון". גם ציניות היא תכונה חשובה. לפחות, אני יודעת לא לפספס את הדרך למטוס שיביא אותי לכל מיני פינות נידחות בעולם.

אגב ניאנדרטלים, על אף שאותם קרובים נכחדים הצטיירו בעינינו במשך השנים כפרימיטיביים, שעירים והולכים כפוף עם נבוט ביד, בשנים האחרונות השתפרה לאין ערוך תדמיתם. מיצורים בעלי כוח פיזי רב, שאינם מסוגלים לחשיבה מקורית - יותר ויותר מחקרים מראים שהם היו כמעט כמונו, ובמשך תקופה של כמה עשרות אלפי שנים אף הזדווגו עם ההומו ספיאנס. כלומר, הם לא נכחדו, אלא ממשיכים לחיות ב-DNA שלנו. מתברר שכמעט כל תושבי כדור הארץ שאינם ממוצא אפריקאי, נושאים DNA ניאנדרטלי של בין אחוז אחד לחמישה – שמצא את דרכו אלינו בעקבות אותן פגישות אינטימיות עם ההומו ספיאנס.


ריקודי בטן בסהרה

הממצא שהכי "העליב" אותי התייחס לשמיעה המוזיקלית שלי ולכך שיש לי רק 50 אחוז סיכוי לעקוב אחר מנגינה ולחזור במדויק על גובה של צליל. אני, שתמיד הצטיינתי בשמיעה מוזיקלית, שהייתי סולנית במקהלה? אבל בזה שאני נורא רגישה לרעשים ובמיוחד לנחירות, הם ממש דייקו! תשמעו מה קרה בטיול שטח במדבר המערבי במצרים. באחד הלילות עלו נחירות מהאוהל השכן. מתוך שינה חשבתי שזהו בעלי וכמעט תקעתי בטעות מרפק לשכן שנחר באוהל הצמוד לשלנו... סוף טוב הכול טוב, מוזמנים לקרוא על אותו מסע מופלא בסהרה, שבו ערב אחד ערכתי לחבר'ה מופע ריקודי בטן. אולי נתקפתי בהזיות בהשפעת שביל החלב על אלפי כוכביו?


ציפור בוקר

השעון הביולוגי שלנו קובע אם אנחנו משכימי קום באופן טבעי ומתי אנחנו מעדיפים ללכת לישון. "בבדיקת הנתונים של משתתפי הסקר גילינו הקשרים גנטיים המתייחסים להיותך ציפור בוקר או ציפור לילה. כדי לקבוע את זמן היקיצה הטבעי של הנבדקים שלנו, אנחנו בודקים 450 מקומות ספציפיים לאורך רצף ה-DNA שלהם – ומצאנו שהשעון הביולוגי שלך מכוון באופן טבעי ל-7:05 בבוקר". אכן, כשהייתי ילדה ללכת לישון היה עונש, ובכל בוקר הייתי מתעוררת השכם ויוצאת החוצה לחפש הרפתקאות, כמו הטיול ההרפתקני הראשון שלי.


ואולי אני בכלל מונגולית?

הכי משעשע ואולי לא לגמרי מפתיע היה הממצא ש-0.3 אחוז מייחוס האבות שלי מקורו במונגוליה, במנצ'וריה ובעמי סיביר המקוריים. שם הנעורים שלי הוא בָּרְלָס (Barlas), ואבא שלי נהג להתלוצץ ולספר שאחד מאבות אבותיו, אדם בשם ברלסינה, היה יועץ בחצרו של ג'ינגיס חאן. במשך השנים גדלתי על הסיפור המשפחתי הזה, עד שבאחד הימים נסענו לטייל באוזבקיסטן. ישבנו בצלו של עץ תות בעיר סמרקנד, מול המאוזוליאום המהמם ביופיו גורי אמיר (Gur-e-Amir) , אותו בנה לעצמו השליט האדיר טימור לנג (טימור הצולע), הנחשב לממשיך דרכו של ג'ינגיס חאן.

בילדותי שמעתי גם סיפורים על טימור לנג, איש הברזל הפיסח, שבמאה ה-14 הטיל את חיתתו על עולם ומלואו, הרס עד היסוד רבות מעריה של אסיה התיכונה ובנה אותן מחדש בסגנון ובפאר שאין שני להם. לולה, המדריכה החיננית שלנו, סיפרה שמוצאו של טימור הוא משבט בָּרְלָס, כשם נעוריי מהבית.

אף שלא הייתה קרבת דם בין ג'ינגיס חאן לטימור לנג, וכמאתיים שנים הפרידו ביניהם, עפתי על עצמי. הרגשתי שאני סוגרת מעגל. ברלס היו שבט מונגולי ממוצא טורקי-פרסי במרכז אסיה, עם שורשים צבאיים באחד מהגדודים של הצבא המונגולי המקורי, והם המקור לשתי שושלות מלכותיות ששלטו באסיה בתחילת האלף הראשון לספירה. על פי "ההיסטוריה הסודית של המונגולים", שנכתב בתקופת שלטונו של אוגדיי חאן (Ögedei Khan), בנו השלישי של ג'ינגיס חאן, הברלס נמנו עם השושלת של ג'ינגיס חאן וממשיכי דרכו.

עבור בעלי והבנים זאת הייתה הוכחה ניצחת שיש משהו בסיפור המשפחתי, וחברים ששמעו על הייחוס הזה שלי העירו שבאמת העיניים שלי קצת מלוכסנות...

לטעמי זה מסביר את חדוות המרחבים שבי, את המשיכה לערבות אין קץ, את תאוות הנדודים. ואולי, כמו בפתרון חלומות, כל אחד יכול למצוא את ה"פתרון" הרצוי בגנים שלו...

8件のコメント


ענת אדלר
ענת אדלר
2022年7月07日

גליוש, נקרעתי מצחוק🤣🤣איזה יופי של סיפור ותמונות😘

いいね!
גליה גוטמן
גליה גוטמן
2022年7月07日
返信先

תודה מותק, אוהבת אותך😍


いいね!

Tali Gal
Tali Gal
2022年7月07日

העיקר שאת מוצאת את הכיוון למטוס הנכון בכל הרפתקה והרפתקה!!

いいね!
גליה גוטמן
גליה גוטמן
2022年7月07日
返信先

צחוקים🤣 הא? תודה מותק!!!

いいね!

Noam Guttman
Noam Guttman
2022年7月06日

מאוד מעניין ומסקרן!

いいね!
גליה גוטמן
גליה גוטמן
2022年7月06日
返信先

תודה מישמיש, זה הכול בזכותך!😄

いいね!

Erez Cohen
Erez Cohen
2022年7月06日

אז את בעצם טורקיה-פרסיה?

いいね!
גליה גוטמן
גליה גוטמן
2022年7月06日
返信先

כן... הדרכון הפולני הוא רק הסוואה🤣

いいね!

חבל שתפספסו את הסיפורים שלי, הרשמו וניפגש במייל

bottom of page