top of page

צילום: באדיבות ברזיליאן טורס

בוניטו // מוסף G "גלובס" 2012 ​

הרכבנו את מסיכות הצלילה והכנסנו את הראש למים. זה היה כמו באקווריום ענקי. דגים פצפונים עקצצו בשוקי הרגליים, דגי דוראדו ענקיים שטו לידינו ואנחנו הפקרנו את עצמנו לזרם המענג של  האוליו ד'אגואה, אחד מנהרותיו הצלולים של אזור בוניטו בברזיל.

(להרצאה) (לפוסט)

 

צילום: גליה גוטמן

נהאני // מוסף G "גלובס" 2013 ​

השיט ברפסודה על נהר נהאני שבצפון קנדה, בין צוקים וקניונים, בשמש ובגשם, כשמסביב אין נפש חיה, רק דובים וזאבים - הוא הרפתקה בטבע בלתי מופרע וסיפורים על מחפשי זהב שהפכו לאגדות.

(להרצאה)

צילום: גליה גוטמן

טורוטורו // מוסף G "גלובס" 2012 ​

הפארק הלאומי טורוטורו הוא הגרסה הבוליביאנית לפארק היורה. עקבות הדינוזאורים החקוקים בסלעיו הם כמו תיאטרון פרהיסטורי שבו כל צעד הוא פסיעה בזמן. הדגים העיוורים השוחים בנהר התת קרקעי במערה שעומקה 50 מטר, גם הם כמו שריד מעידן אחר. 

(לפוסט)

בוניטו
Torotoro
Nahani River

צילום: חיים קמחי

דנקיל // מוסף G "גלובס" 2013 ​

למדבר דנקיל שבאתיופיה נוסעים רק בחורף, וגם אז החום מצמית. אבל בשום מקום אחר אין מראות כאלה של אגמי לבה בוערים, של גופרית רותחת כמו ג'קוזי פסיכדלי ושל שבטי עפאר,  אדוני המדבר הזה.

(להרצאה)(לפוסט)

 

Danakil
Coffee_trail

צילום: גליה גוטמן

מוסטנג // מוסף G "גלובס" 2012 ​

​בגלימות מהודרות מבדי ברוקאד ומשי ביצעו נזירים ריקודי מנדלה טקסיים בכיכר  של לומנטאנג. זו הייתה תחילתן של חגיגות הטי ג'י, שריד לפולחן טיבטי עתיק שכמעט נכחד, והפסטיבל החשוב ביותר של תושבי מוסטנג, ממלכה זעירה בנפאל, על גבול טיבט. 

(להרצאה, לבלוג פוסט)

 

קמצ'טקה // מוסף "מסלול" 2006

תגידו ליוצא ברית המועצות לשעבר שהייתם בקמצ'טקה, ותישמט לו הלסת.  אל חצי האי הזה, שבקצה המזרחי של רוסיה, אפשר להגיע רק בדרך הים או האוויר. תשע שעות נמשכת הטיסה ממוסקבה אל המקום שמלאכת הבריאה בו עדיין בעיצומה.

(להרצאה)

צילום: אראלה יואל

צילום: גליה גוטמן

יפן בשלכת // מוסף G "גלובס" 2013 ​

בשמורת אקאן שבמזרח חצי האי הוקאידו, בעת טיול סתיו, פגשתי ביפנית חביבה שהלכה לה בין העצים לבדה. היא קדה לנו, התיישבה על ספסל והחלה לשיר בקול צלול. עמדתי מהופנטת. למי היא שרה? לעצים שבערו בשלכת? לאהוב בלתי נראה? הסתיו ביפן הוא מושא נחשק בספרות, באמנות, בשירה ובמטבח.

צילום: גליה גוטמן

סבאלברד // "מסע אחר" 2009

הספינה הפליגה בים מטולא במדפי קרח ענקיים כשלפתע הופיע דוב לבן ענק... ההפלגה בארכיפלג סבאלברד, הנמצא במחצית הדרך בין נורבגיה היבשתית לקוטב הצפוני, היא כמו חלום לבן בממלכה חסרת גבולות.

(להרצאה)

 

צילום: גליה גוטמן

בדרך המשי התיכונה // מוסף G "גלובס" 2010

ביולי 1941, כשהדי הפגזות הצבא הגרמני כבר נשמעו היטב, עזב בחור צעיר את עיר מולדתו בפלך לבוב שבפולין דאז, והחל לנוע מזרחה. כך, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה החל מסע הנדודים של אבי על פני אסיה התיכונה. ב-2010 יצאתי למסע משלי בעקבות סיפוריו. 

 

 

צילום: גליה גוטמן

דרך הקפה// "מסע אחר" 2014 ​

עצרנו ליד בקתה באזור כפרי באתיופיה. בחלקה קטנה ומוצלת, בין גידולי ירקות וכמה עצי פרי, צמחו גם עצי קפה.  נערה צעירה נשאה סל גדול עם פירות ירקרקים-אדמדמים שקטפה זה עתה...  ביקור במטעי קפה בשלוש מדינות המחיש לי כמה קשה היא דרך הקפה. 

(להרצאה)

 

צילום: גליה גוטמן

רכבת העמק // מוסף G "גלובס" 2014 ​

היא לא תפעל על קיטור, לא תתגלגל על הפסים בדיוק בתוואי ההיסטורי, וקיים גם ויכוח נוקב על כדאיותה הכלכלית של המסילה העתידית בין חיפה לבית שאן. אבל הטיול ברגל או באופניים בשביל רכבת העמק הוא מסע נוסטלגי מרתק ושובה לב.  

 

צילום: גליה גוטמן

נחל ברק // מוסף G "גלובס" 2013

סלעית לבנת כנף, מהיפות בציפורי המדבר, עמדה על סלע במרחק נגיעה מאיתנו. ככל שנכנסנו פנימה לקניון, נחל ברק "סגר" עלינו והנוף הפך דרמטי. הטיול בנחלי ברק וורדית הוא נגב במיטבו, למטיילים שאינם חוששים ממסלול אתגרי ומריקנות המדבר.

(לפוסט החווארים השחורים)

 

Mustang
Japan_fall
Silk_road
Svalbard
Barak Wadi
קמצ'טקה

צילום: גליה גוטמן

לפלנד // מוסף G "גלובס" 2011

האם אורות הצפון החמקמקים נגרמים על ידי שועל ארקטי בשעה שזנבו נתפס ברסיסי השלג ושולח שובל של גיצים הצובעים את השמיים? יצאתי ללפלנד לחפש את הזוהר הצפוני ובעקבותיה של אלה קרי גיבורת ילדותנו, ומצאתי את עצמי באגדת חורף.

 

 

Lapland

זיכרונות בפולנית//"מטיילים" (מסע אחר) 2012 ​

טיילתי בוורשה, בפארק היפה של מוזיאון הצבא הפולני שבשדרות ירוזולימסקי. פתאום התחלתי לצחוק. נזכרתי בסיפור המשפחתי על סבא ליפא, שלקח אותי לטיול בפארק ובדרך הבחין שלקח בטעות עגלה עם... תינוק זר. מסע בתחנות שבהן חיה משפחתי בפולין ובאוקראינה.

(להרצאה)

 

צילום: גליה גוטמן

וויילס // מוסף G "גלובס" 2011

סקוטלנד ואירלנד אמנם מפורסמות ממנה, אבל הארץ הירוקה והיפה הזו נותרה הקלטית מכולן. רק בה מדברים ושרים עדיין בוולשית, היא מנוקדת בטירות נטושות, ולפי האגדה חרבו המיתולוגית של המלך ארתור, האקסקליבר, מונחת באחד מאגמיה.

(להרצאה) (לפוסט)

 

צילום: גליה גוטמן

Wales
Poland

אנטארקטיקה // מוסף G "גלובס" 2015

עמדתי בין 200 אלף פינגווינים ומאות פילי ים, שמילאו מאופק לאופק מישור ענק, בין קרחונים, נהרות והרים מושלגים. 100 שנים אחרי הפלגתה ההרואית של הספינה "אנדיורנס", הפלגתי לאנטארקטיקה בעקבות גיבור ילדותי ארנסט שקלטון. הרגשתי כמו ביקום מקביל.

(להרצאה) (לפוסט)

 

Antarctica

צילום: זיגפריד וולדהק

טרקים // מוסף G "גלובס" 2016

לפני שנים יצאנו בעלי ואני לאחד מהטרקים הראשונים שלנו, שבלשון המעטה לא היה כל כך מוצלח... מה הופך "סתם" טיול לטרק? ואיך משפיע הגידול המתמשך בתיירות העולמית על מספרם של התיירים המחפשים מסלולי טרקים בעולם, מבני נוער ועד תרמילאים בני 80? 

טרקים

צילום: גליה גוטמן

bottom of page